Silvestr & Plzeňská filharmonie
Měšťanská beseda
Komorní soubory Hudby Hradní stráže se sólistkou Miroslavou Časarovou
Velká synagoga
Exkluzivně
Program:
Žesťové kvinteto
Craig Sellar Lang Tuba Tune
Georg Friedrich Händel The Arrival of The Queen of Sheeba
Johann Sebastian Bach Air
Wolfgang Amadeus Mozart Aria of The Queen of The Night
Pavel Staněk Summer Music
Dechové trio
arr. Petr Michalec
Bedřich Smetana Předehra k Prodané nevěstě
Georg Friedrich Händel Ombra mai fu
Bohuslav Marinů Jaro v zahradách
George Bizet Habanera
Leonard Bernstein West Side Story
Bicí duo
Ivan Trevino Wildlings multi-percussion duo
Saxofonový kvartet
arr. Vojtěch Pacák
Georg Friedrich Händel Tornami a vagheggiar, árie z opery Alcina
Astor Piazzolla Milonga de la Anunciacion
Jan Rokyta Balkanology
Ansámbl dechových a bicích nástrojů
Hans Krása Brundibár, suita z dětské opery
arr. Václav Blahunek I.
Miroslava Časarová: soprán, sólistka HHS a PČR
plk. Václav Blahunek: dirigent, průvodní slovo
Hudba Hradní stráže a Policie České republiky je velký dechový orchestr, který reprezentuje českou hudební kulturu, a to nejen doma, ale i v zahraničí. Svým vznikem v roce 1945 navázal na bohatou tradici vojenských, policejních i četnických hudeb z období první československé republiky. Šlo totiž o hudební tělesa, která byla vždy neoddělitelnou součástí naší hudební kultury a zároveň ukázkou hudební vyspělosti národa.
Mezi prvořadé povinnosti Hudby Hradní stráže a Policie České republiky patří zajištění hudebního doprovodu při všech státních ceremoniích na Pražském hradě, především státních návštěv a nástupních audiencí velvyslanců. Orchestr je také významným kulturním reprezentantem Policie České republiky.
Kromě svých ceremoniálních povinností se orchestr po celou dobu své existence věnuje také koncertní a nahrávací činnosti. Na jeho kontě je více než třicet profilových CD. Mezi nejvýznamnější domácí koncertní aktivity orchestru patří hostování na Mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro, Americké jaro, Dny Bohuslava Martinů a účinkování v rámci svatováclavských oslav.
Součástí orchestru je mnoho komorních souborů od klasických jako Dechové trio, Dechové kvinteto, Saxofonové kvarteto, Trombonové kvarteto, Bicí soubor či trio Anima Pura až po Žesťové kvinteto, Žesťové septeto, Dechové okteto, a dále populární Big Band, Bonasax, PP Band, a také malá dechovka Četnická třináctka.
Hudba Hradní stráže a Policie České republiky dosud hostovala v šestnácti státech Evropy, v Japonsku a v USA, kde v roce 2002 přednesla samostatný koncert ve slavné Carnegie Hall.
Šéfdirigent a ředitel orchestru je plk. Dr. Václav Blahunek, jeho zástupci jsou dirigenti plk. Mgr. Jiří Kubík a plk. Mgr. Jan Zástěra.
Sopranistka Miroslava Časarová pochází z malé vesničky Křepiny na Vysočině. Po absolvování gymnázia v Humpolci vystudovala Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor český jazyk a hudební výchova.
V posledním ročníku vysoké školy začala studovat zpěv ve třídě Brigity Šulcové na Pražské konzervatoři. Během studií získala první místo v celostátní soutěži konzervatoří v Pardubicích, stala se laureátkou soutěže Ad Honorem Mozart a na Mezinárodní soutěži Antonína Dvořáka jí byla udělena cena za nejlepší interpretaci soudobé hudby.
Nyní se zdokonaluje u brazilského barytonisty Miguelangela Cavalcantiho.
V roce 2019 byla nominována na Cenu Thálie za Verdiho Leonoru z opery Il Trovatore, kterou ztvárnila v divadle F. X. Šaldy v Liberci.
Od roku 2018 je sólistkou Hudby hradní stráže a Policie ČR. Od roku 2009 je členkou divadla Rockopera Praha.
Hostuje v operních domech po celé České republice.
Bohatá je její koncertní činnost. Zpívala v Římě, ve Vatikánu, v Miláně, v Paříži či Trentu. Vystupuje s triem Anima Pura (zpěv, trombon, klavír) a triem EMIDA ve složení klavír, klarinet a zpěv.
Je autorkou nového žánru Stand – up opereta, v němž exceluje společně s Filharmonií G. Mahlera se svým humorným autorským představením Konkurz do divadla.
Velmi ráda interpretuje soudobou hudbu, premiérovala skladby autorů, jakými jsou Jan Zástěra, Zdeněk Šesták, Jan Rybář, Hideki Kozakura, Sebastian Elikowski-Winkler, Tomáš Pálka nebo Michaela Plachká.
Její hlas můžete také slýchat z rádia Classic Praha, kde pracuje jako moderátorka živého vysílání.
V roce 2020 zaujala svou Koronárií, neboli parafrází árie Rusalky, kterou na YouTube již vidělo přes 415 000 lidí.