Plzeňská filharmonie
Plzeňská filharmonie, dříve Plzeňský rozhlasový orchestr, je těleso s pevnou tradicí a renomé. Řadí se mezi orchestry žádané na jevištích České republiky i koncertních sálů zahraničí, jakými jsou například Gasteig v Mnichově, Liederhalle ve Stuttgartu, Alte Oper ve Frankfurtu, Brucknerhaus v Linci, Mercedes-Benz Arena v Berlíně, Kulturpalast v Drážďanech, Konzerthaus a Stadthalle ve Vídni, Tonhalle v Zürichu nebo Rudolfinum a O2 aréna v Praze.
Orchestr podniká mnohá turné: pravidelně vystupuje na prestižních pódiích Evropy, Japonska a USA, účastní se významných festivalů (Engadin Festival ve Švýcarsku, Weilburger Schlosskonzerte, Elbenwald Festival v Německu), v září 2022 uspěl na festivalu Dvořákova Praha s vlastním pořadem Dvořák cestovatel.
Filharmonie má na svém kontě řadu reprezentativních kompaktních disků. Velký zájem byl o komplet s Rapsodiemi Antonína Dvořáka nebo souborné dílo pro violoncello a orchestr Bohuslava Martinů (Petr Nouzovský & Tomáš Brauner), které získalo cenu Classic Prague Awards 2017. Posledními novinkami jsou CD vydaná německou agenturou Ars Produktion: disk se sopranistkou Karolínou Janů či CD se skladbami Ermanna Wolfa-Ferrariho (Alban Beikircher & Chuhei Iwasaki), jež bylo nominované na prestižní cenu Opus Klassik. I novinka, disk Japonsko-české inspirace se skladbami Akiri Ifukubeho a Leoše Janáčka, se setkává s mimořádným ohlasem renomovaných kritiků Evropy i Japonska.
V uplynulých sezónách s Plzeňskou filharmonií vystoupila řada renomovaných instrumentalistů i pěvců, mimo jiné Xavier de Maistre, Sergej Nakarjakov, Lilya Zilberstein, Tai Murray, Pascal Roge, Juliane Banse, Thomas Oliemans, Julian Pflugmann, Jeremy Menuhin, Igor Ardašev, Ivan Ženatý nebo Michaela Fukačová. V minulosti byli významnými hosty i Ramon Vargas, Montserrat Caballé a také řada vynikajících dirigentů, např. sir Charles Mackerras, Václav Talich nebo Jiří Bělohlávek.
Plzeňská filharmonie se významně podílela na realizaci projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015, léta je pořadatelem mezinárodního mezioborového festivalu Smetanovské dny a komorního cyklu Kruhu přátel hudby, na mladé talentované umělce cílí projekt Muzikantská naděje, pro nejmenší připravila dětský klub Filharmoníček.
Šéfdirigentem orchestru je od sezóny 2021/2022 Chuhei Iwasaki.
Profil Plzeňské filharmonie
Stáhnout PDFNahrávací studio
Velké hudební studio patří k přednostem Českého rozhlasu Plzeň. Je lichoběžníkového půdorysu se stupňovitou podlahou a členitým stropem, na kterém je umístěna světelná rampa. Digitální zvuková režie je vybavena nejmodernější technikou. Pro svou velikost a kvalitní akustiku je vyhledávaným místem pro nahrávky velkých hudebních těles. Plzeňské filharmonie jej využívá i pro své zkoušky.
Objem – 1 470 m³
Dokonale vyvážená akustika studia je vytvořena kombinací mobilních odrazových ploch z pórovitého materiálu, který pohlcuje zvukové vlnění.
Možnost natáčení jednotlivých sólových hudebních nástrojů. Studio disponuje mistrovským koncertním křídlem Petrof, klavírem a cembalem.