Joseph Haydn & Pražské jaro
Měšťanská beseda
Památník Terezín
Ve středu 7. února 1945 byl v terezínské Malé pevnosti popraven hrabě Zdeněk Bořek-Dohalský, novinář Lidových novin, stoupenec Masarykova Československa a výrazná postava protinacistického odboje. Od roku 2020 je tento den součástí kalendária vzpomínkových akcí pořádaných Památníkem Terezín. K témuž datu se váže i jeho spolupráce na akci s Plzeňskou filharmonií.
Letošní šesté pokračování „Pocty Bedrníkovi“ připomene nejen pohnuté osudy Zdeňka Bořka-Dohalského, ale také jeho bratra Františka, diplomata a bývalého československého velvyslance v Rakousku, jenž byl po internaci v Terezíně deportován dále do koncentračního tábora Dachau, kde se se štěstím dočkal osvobození. V letošním roce si připomeneme také osudy dalších diplomatů, kteří byli za druhé světové války vězněni v nacistických koncentračních táborech.
Vzpomínková akce Pocta Bedrníkovi aneb diplomaté proti nacismu se koná dva dny před 80. výročím popravy Zdeňka Bořka-Dohalského v terezínské Malé pevnosti, tj. ve středu 5. února 2025.
Záštitu nad konáním akce převzalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. V letech 2023 a 2024 byl pořad zároveň součástí mimořádné koncertní řady Plzeňské filharmonie pod názvem Historické reflexe pod záštitou ministra kultury ČR Martina Baxy.
Program:
15:00 Setkání účastníků v prostoru před kinem Malé pevnosti a společný přechod na bývalé popraviště, kde proběhne pietní vzpomínka
16:00 V předsálí kina Malé pevnosti pohovoří o osudech Zdeňka Bořka-Dohalského, jeho bratra Františka a dalších diplomatů perzekvovaných během druhé světové války historik Zdeněk Hazdra. Hudební doprovod k akci obstará kytarista Štěpán Rak.
17:30 Zakončení vzpomínky
Štěpán Rak: kytara
Zdeněk Hazdra: mluvené slovo, průvodce pořadem