Podcasty
Při příležitosti Roku české hudby připravila Plzeňská filharmonie řadu mimořádných projektů a novinek. Mezi ně patří i série podcastů, ve kterých si zkušený novinář a rozhlasový moderátor Pavel Ryjáček povídá se zajímavými hosty. Chcete nahlédnout za kulisy Plzeňské filharmonie a dovědět se o jejích aktivitách víc? Neváhejte a poslouchejte.
Podcast Plzeňské filharmonie (Lenka Kavalová)
V prvním podcastu zpovídá Pavel Ryjáček ředitelku Plzeňské filharmonie Lenku Kavalovou. Řeč je samozřejmě o Roce české hudby a o Smetanovských dnech, a ovšem i o vztahu Bedřicha Smetany k Plzni (stěhoval se tam prý hlavně proto, aby ho jeho starší bratranec mohl hlídat před zanedbáváním školy). V souvislosti s kompletním provedením Smetanových děl uslyšíte i o raritě, kterou je Smetanův melodram Rybář. Povídá se také o edukačních programech Plzeňské filharmonie a o jejím rezidenčním souboru, kterým je České noneto – unikátní „malý orchestr“ se stoletou historií.
Podcast Plzeňské filharmonie (Chuhei Iwasaki)
V podcastu si tentokrát Pavel Ryjáček povídá s šéfdirigentem Plzeňské filharmonie Chuheiem Iwasakim. Ten se s humorem sobě vlastním zmiňuje o tom, jak se vlastně dostal z Japonska do Plzně a jak čekal, že tam uvidí velbloudy. Vypráví, jaké to je dirigovat v Česku českou hudbu – typicky Mou vlast, kterou zahajoval Smetanovské dny – a také, proč má rád hudbu 20. století. Dozvíte se rovněž, podle jakého klíče se sestavuje plzeňská koncertní sezona.
Podcast Plzeňské filharmonie (Zdeněk Hazdra)
To, že v řadách Plzeňské filharmonie působí historik Zdeněk Hazdra, se už několik let výrazně promítá do jejího programu. Nejviditelnějším výsledkem byla koncertní řada nazvaná Historické reflexe, která je v českých poměrech zatím unikátní. V podcastu Pavla Ryjáčka nicméně Zdeněk Hazdra prozradil, že i jeho nakonec překvapilo, jak aktuální se některé projekty ukázaly vzhledem k evropskému vývoji – bohužel v té neradostné podobě. Velká část podcastu je ale věnována Karlu Zichovi. Možná někoho překvapí, že v Roce české hudby připomínáme právě tuto osobnost, ovšem vztah Karla Zicha k takzvané vážné hudbě byl víc než vřelý. A jestlipak víte, za jak dlouho se naučil hrát na dvanáctistrunnou kytaru?
Podcast Plzeňské filharmonie (Pavel Langpaul)
Podcast Pavla Ryjáčka se tentokrát věnuje Českému nonetu. Tento nevšední soubor existuje už přes sto let a momentálně je rezidenčním souborem Plzeňské filharmonie. Pro složení, ve kterém jsou hráči na dechové i smyčcové nástroje, není snadné shánět repertoár, ale mnozí slavní skladatelé napsali kompozice přímo pro České noneto a také se hrají různé úpravy. Zároveň se kupříkladu dopátralo, že Johannes Brahms zamýšlel svou orchestrální serenádu původně právě pro noneto. Leckteré zajímavé příběhy zná fagotista Pavel Langpaul. Ten sice z dějin Českého noneta zažil jen menšinu, ale i ta je už vlastně rekordní: v souboru působí přes třicet let.